Kompleksne in glamurozne večerne pričeske, ki smo jih v poznih 60-ih ter 70-ih letih prejšnjega stoletja ustvarjali s tehniko striženja s strgalom in britvijo, v današnjih časih žal redko zasledimo.
Poenostavljene modne smernice so glavni razlog, zakaj se mnogi mladi frizerji ne naučijo uporabljati strgala in britve. Delo z njima namreč zahteva natančnost, vztrajnost, potrpežljivost ter razvite ročne spretnosti, ki so posledica večletnega praktičnega dela.
Nedvomno lahko trdim, da je tehnika striženja s strgalom in britvijo še vedno najprimernejša za oblikovanje kratkih pričesk ter tanjšanje gostih las na vratnem delu. Frizerju, ki z njo nadgradi svoje znanje, se vloženi trud več kot obrestuje.
Poglejmo primer
1 – 2
Lasje na temenu morajo v bogatem loku padati preko celotne glave; nato jih razdelimo in pričnemo s tanjšanjem las na vratnem delu. Tanjšanje izvajamo s strgalom.
3
Stranski lasje ostanejo polni, oblikujemo le notranjo tretjino dolžine, ki jo proti konicam rahlo stanjšamo.
4
Stranski lasje ostanejo polni, oblikujemo le notranjo tretjino dolžine, ki jo proti konicam rahlo stanjšamo.
5 – 6
Ko tanjšanje zaključimo, preidemo na striženje s škarjami. Vse vrhove las topo ostrižemo, toda ne preveč, saj lahko pokvarimo stanjšani del.
7 – 8
Na koncu dobimo usklajeno obliko iz treh delov. Zadaj stanjšani lasje se tesno prilegajo vratu in tvorijo mehak zaključek.
Sledi navijanje: na stranskih delih in vratu oblikujemo šestice – pramen las položen v obliki številke šest, pripet s ščipalko. Na risbah se lepo vidi, kako začešemo lase pri polaganju šestic. Smer navijanja je označena s puščicami.
Z opisano tehniko striženja s strgalom smo v 60-ih letih oblikovali pariško modno linijo Charm in njene številne variacije, ki predstavljajo enostavno večerno eleganco še danes primerno za večino žensk.