Veliko lastnikov lasnih vložkov, podaljškov in lasulj se ne zaveda, kako občutljivi so lasni izdelki. Posledično pogosto delajo napake pri uporabi; preberite si katere in kako jih popravimo. Obenem boste izvedeli tudi, na kakšen način lasne izdelke negujemo in oblikujemo.
Nasveti in napake
- Lasne vložke in lasulje iz naravnih ali sintetičnih las očistimo na tri do pet tednov.
- Za čistilno raztopino uporabimo mešanico mlačne vode in blagega šampona.
- Naravne lasne izdelke od monture do lasnih konic potopimo v čistilno raztopino.
- Lasulje in tupeje iz naravnih las nataknemo na glavo iz stiropora.
- Z gobico ali ščetko nanašamo čistilno raztopino od lasne monture proti konicam.
- Lasne vložke in lasulje iz naravnih las navijamo z navijalkami za volumen las in sušimo pri temperaturi največ 45 ℃.
- Tupeje iz naravnih las ščetkamo v zaželeno obliko, prekrijemo s tančico in sušimo v havbi za sušenje ali na zraku. Pri oblikovanju lahko obliko popravimo s sušilnikom za lase.
- Lasulje ali tupeje iz sintetičnih las najbolje sušimo na zraku. Pri oblikovanju pričeske si pomagamo s prsti.
- Lasnih vložkov ali lasulj po čiščenju nismo temeljito oščetkali:
- naravni lasje se sprimejo.
- Naravne lase smo drgnili in ožemali:
- naravni lasje se sprimejo; vozli, s katerimi so lasje pritrjeni, se lahko razrahljajo in odvežejo.
- Raztopina za čiščenje je prevroča:
- montura se lahko skrči.
- Po čiščenju lasulja ni bila dobro pritrjena na glavo iz stiropora:
- montura izgubi obliko.
- Lasulje so bile povsem potopljene v čistilno raztopino:
- montura izgubi obliko in se skrči.
- Čistilno emulzijo smo vtrli:
- naravni lasje se sprimejo; vozli, s katerimi so lasje pritrjeni, se lahko razrahljajo in odvežejo.
- Pri ščetkanju nismo začeli pri konicah:
- vozli, s katerimi so lasje pritrjeni, se lahko razrahljajo in odvežejo; montura se lahko poškoduje.
- Lasne vložke in lasulje smo česali:
- montura se lahko pretrga; vozli, s katerimi so lasje pritrjeni, se lahko razrahljajo in odvežejo.
- Sintetičnih vlaken ne moremo preoblikovati s sredstvi za trajno kodranje las.
- S frizerskimi preparati sintetičnim vlaknom ne moremo zadovoljivo spremeniti barve.
- Preden spremenimo barvo naravnih lasnih vložkov, lasulj in tupejev, moramo barvo preizkusiti na vzorcu.
- Odsvetuje se spanje, tuširanje ali kopanje z lasuljo na glavi.
Čiščenje in nega
Lasne vložke in lasulje iz naravnih ali sintetičnih las moramo, glede na stopnjo umazanije, mokro očistiti na tri do pet tednov, tupeje pa enkrat na teden. Pri čiščenju upoštevamo lasni material (naravni ali sintetični lasje) ter način izdelave oziroma monture in pritrditve las.
Za čistilno raztopino ponavadi uporabljamo
- mešanico mlačne vode
- in blagega šampona.
Lasne izdelke od monture do lasnih konic potopimo v čistilno raztopino, medtem ko lasulje in tupeje iz naravnih las nataknemo na glavo iz stiropora. Z gobico ali ščetko nanašamo čistilno raztopino od lasne monture proti konicam.
Tupeje iz sintetičnih las pustimo nekaj minut v čistilni raztopini. Po čiščenju čistilno raztopino z las temeljito speremo pod tekočo vodo.
Nato na lasne izdelke nanesemo posebne emulzije za nego:
- emulzije za nego naravnih las nanašamo zato, da lase laže razčešemo; na laseh jih pustimo nekaj minut, nato speremo;
- emulzije za nego sintetičnih las pripomorejo k temu, da so sintetična vlakna voljnejša, obenem pa jih tudi varujejo pred mehanskimi poškodbami ob česanju. Teh emulzij z las ne spiramo.
Sušenje in oblikovanje pričeske
Lasne vložke in lasulje iz naravnih las navijamo z navijalkami za volumen las in sušimo pri temperaturi največ 45 ℃. Nato jih oblikujemo v pričesko kot običajno. Lasulje lahko posušimo tudi z glavo za sušenje.
Tupeje iz naravnih las ščetkamo v zaželeno obliko, prekrijemo s tančico in sušimo v havbi za sušenje ali na zraku. Pri oblikovanju lahko obliko popravimo s sušilnikom za lase ali s pripravo za oblikovanje kodrov.
Lasulje ali tupeje iz sintetičnih las najbolje sušimo na zraku. Pri oblikovanju pričeske si pomagamo s prsti. Pri močni, neposredni vročini se lahko spremeni oblika vlaken, zato pri mnogih sintetičnih vlaknih ne smemo uporabljati sušilnika za lase ali običajne priprave za oblikovanje kodrov. Če sintetične lase sušimo pod havbo, temperatura ne sme presegati 35 ℃.
Pri tupejih uporabljamo parni sušilnik, da bi robove tupeja prilagodili zaželeni obliki lastnih las. Poliestrska vlakna lahko enako kot naravne lase oblikujemo s sušilnikom in pripravo za oblikovanje kodrov.
Spremembe oblike
Lasne vložke, lasulje in tupeje iz naravnih las obdelujemo z navadnimi sredstvi za trajno kodranje. Pri laseh, ki so bili poprej kemijsko obdelani, izberemo sredstvo za kodranje, ki ustreza lasni strukturi. Med delovanjem ne dovajamo dodatne toplote. Kodranje poprej kemijsko obdelanih las ni vedno uspešno. Pri lasuljah in tupejih iz sintetičnih las se vlakna po določenem času zravnajo. Pričeska izgubi obliko.
S toplotnim preoblikovanjem lahko pričeski znova vrnemo strukturo in polnost. Večino sintetičnih vlaken lahko oblikujemo pri temperaturi 60 ℃. Za oblikovanje potrebujemo bodisi posebno napravo za kodranje, palični navijalec (električno železo oziroma figaro), ali pa lase navijemo na kovinske navijalke. Preoblikovanje poteka v sušilni havbi pri temperaturi 60 ℃.
Strižemo premišljeno in sistematično. Pri lasuljah iz pravih las in pri tupejih močno efiliramo. S tem pridobimo naravni videz, lasulje in tupeji so zaradi različne jakosti las in različne dolžine zelo podobni naravnim lasem. Pri sintetičnih laseh je primerno rahlo efiliranje. Kolikor močnejše je efiliranje, toliko težje je kasnejše oblikovanje las s paličnim navijalcem, saj z njim ne moremo zajeti kratkih las.
Spremembe barve
Pri lasnih vložkih in lasuljah iz naravnih las so mogoče namenske spremembe barve. Če želimo barvo le osvežiti, lahko uporabimo preliv, vendar ga moramo močno razredčiti.
Pripravimo raztopino (prelivno kopel),
- in sicer tako, da preliv zmešamo z vodo (približno 5 do 20 ml preliva na liter vode).
- Lase potopimo v to mešanico in jih rahlo premikamo.
- Glede na želeno intenzivnost barve naj preliv deluje od 15 do 30 minut.
Spremembe barv z oksidacijskimi sredstvi za barvanje so mogoče le pri evropskih laseh. Temne azijske lase namreč že pri plemenitenju razbarvamo in nato znova pobarvamo, največkrat z barvili za tekstilije. Če bi take lase spet razbarvali z oksidacijskimi sredstvi ali sredstvi za svetljenje, bi lahko dobili napačno barvo. Lasne nadomestke ali dodatke iz evropskih las lahko posvetlimo s sredstvi za svetljenje. Pri tem pazimo, da montura ne pride v stik s preparatom za svetljenje, saj bi se blago lahko poškodovalo.
Za le rahlo posvetlitev las priporočamo izpiranje z razredčeno raztopino belilnega sredstva.
Pogosto se naravni lasje barvno bolje prilegajo lasnim vložkom, kot obratno.
Ko stranka naroči lasni vložek ali tupe, moramo brezpogojno odrezati poskusni pramen strankinih naravnih las.
Načini pritrditve
Lasulje so večinoma opremljene z elastiko, ki omogoča dobro prileganje in trdnost. Polovične lasulje, lasni vložki in kite pa so opremljeni s prišitimi zatičnimi glavnički, s katerimi jih nato pritrdimo na lastne lase. Modni lasni dodatki so pogosto opremljeni s sponkami, obroči ali pentljami, s katerimi jih pritrdimo na lastne lase. Posamezne pramene za podaljšanje las lahko na lastne lase pritrdimo s posebnimi lepili.
Pri tupejih razlikujemo trajne in netrajne načine pritrditve.
Netrajni načini pritrditve
- so lepljenje z lepilnim trakom za tupe, s tekočinami ali pa mehanske pritrditve s sprijemalnimi zapirali, sponkami in zaskočnimi zaponkami.
- Mehanske pritrditve lahko sčasoma zaradi vlečenja in pritiska povzročijo lomljenje in slednjič dokončno izgubo las.
Trajno pritrditev
- dosežemo z lepljenjem na kožo s posebnimi kot film tankimi kožnimi monturami, s prepletanjem in ovijanjem.
Pri lepljenju na glavo pritrdimo tanko folijo iz plastične mase. Pri prepletanju oblikujemo posamezne trese iz lastnih las. Na trese nato prišijemo tupe. Podobno je pri ovijanju, na šope lastnih las prišijemo tupe.