Higroskopičnost las, njihovo nabrekanje in rahljanje vodikovih vezi zaradi vpijanja vode upoštevamo tudi pri oblikovanju vodne pričeske (ondulaciji).
Čeprav je voda kemijsko nevtralna spojina, ima velik vpliv na lase. Pod mikroskopom lahko opazujemo, da las pod vplivom vode nabrekne. Pri tem postanejo vodikove vezi v keratinu rahlejše.
S poskusi so ugotovili, da se dolžina mokrih las poveča za cca. 1 – 2% in premer za cca. 14% v primerjavi s suhimi lasmi. To pomeni, da so vlažni lasje (ne mokri) bolj sposobni vpijati vodo in vse preparate.
Lasje lahko vpijejo iz zraka, ki je nasičen z vodno paro, približno 15 – 20% vode, beljeni in preparirani lasje pa še več, tudi do 30%. To lastnost las imenujemo higroskopičnost las in jo tudi s pridom izkoriščamo pri aparatih za merjenje vlažnosti v zraku.
Kot je navedeno v prvem odstavku: higroskopičnost las, njihovo nabrekanje in rahljanje vodikovih vezi zaradi vpijanja vode upoštevamo tudi pri oblikovanju vodne pričeske (ondulaciji).
Pomni:
- škodljive mehanske vplive na lase povzročajo grobi glavniki, krtače in pretirano vsakodnevno tupiranje.
- Pri mehanskih poškodbah poškodujemo povrhnjico (kutikulo), predvsem na konicah las.
- Zaradi tega moramo vedno uporabljati glavnike in krtače, ki imajo gladko površino.
- Mehansko poškodovani lasje so bolj dovzetni za kemijske poškodbe.
- Kemijski vplivi spremenijo vsebnost aminokislin v laseh in s tem njihovo strukturo ter lastnosti.
- Na lase kemijsko vplivajo različni preparati in tudi sončni žarki. Kemijske spremembe ugotavljamo z različnimi metodami.
- Alkalni preparati (pH = 8 – 10) povzročajo nabrekanje las in odpiranje kutikule, hidrolitično razgradnjo disulfidnih ter polipeptidnih vezi, zelo koncentrirani topijo celo keratin. Zato moramo po vsakem alkalnem preparatu prebitek alkalij popolnoma odstraniti iz las.
- Kisli preparati (pH = 3 – 5) nevtralizirajo preostanek alkalij, zapirajo kutikulo, zelo koncentrirani (pH pod 2) pa razgrajujejo solne mostove in tudi keratin.
- Sončni žarki delujejo na lase oksidativno. Najbolj poškodujejo konice las.
- Las je zelo higroskopičen. Pod vplivom vode nabrekne, vodikove vezi postanejo redkejše.
- Naravni lasje lahko vpijejo iz zraka 15 – 20%, beljeni in preparirani pa tudi do 30% vlage.
- Higroskopičnost las izkoriščamo pri aparatih za merjenje vlažnosti in oblikovanju vodne pričeske.